czwartek, 9 lutego 2012

5035

Postanowiłem, zupełnie pozbawiony dystansu do swojej osoby, podzielić się z całym światem komiksowym sposobem realizacji "Konstruktu". Za wzór wziąłem sobie okładkę do drugiej części komiksu, która niedługo będzie dostępna na stronie Czarnej Materii w wersji Creative Commons. 
W tle utwór "Z Poradnika Młodego Zielarza". Póki co (ACTA) można jeszcze posłuchać na Yo-Tubach.

Nie wszystkie plansze komiksu rysuję w taki sposób, jak powyższą okładkę. Niektóre, przykładowo te ze snem Horowitza z pierwszej części komiksu powstały "na żywca" bez szkiców i przymiarek. Z wyjątkiem cienia, który został naniesiony na kalce i dwóch ostatnich kadrów z trzeciej strony, którą można obejrzeć w komiksie.
Okładka

1. Szkic
Na małej karteczce formatu A5 bazgrolę często kilkanaście wersji okładki, po czym wybieram jedną, tę najlepszą, świetną, która powali wszystkich na kolana. Tuż po wykonaniu szkicu dzwonią do mnie z DC Comics, ale nie mam czasu z nimi rozmawiać. Muszę przejść do drugiego etapu tworzenia okładki.

2. Szkic w dużym formacie
Po wybraniu szkicu przerzucam go na kartkę formatu A3. Ważna wskazówka: nie patrzeć za często na mały szkic - może nastąpić efekt przerysowywania. Każdy, komu proponowano współpracę z Marvelem, ale odmówił, wie o co chodzi.
Dodam tylko, że to jeden z fajniejszych etapów pracy. Można zatrzymać się na dłużej i wypracować rysunek. Akurat w tym przypadku nie bardzo miałem czas. Co chwila musiałem odrzucać telefony z "Dolnej Półki".

Ciąg dalszy w następnym wpisie. Z góry przepraszam, że piszę tak zdawkowo, ale większość materiałów na temat "Jak rysować komiks" zachowam do książki, którą aktualnie piszę, a którą wydam własnym sumptem (jak ja kocham to określenie) w twardej oprawie ze złoconymi literami. 

Pamiętajcie, to jest mój prywatny blog, dlatego nie wykorzystujcie cytatów, ani informacji tu zawartych do poważnych publikacji dziennikarskich umieszczanych na Waszych blogach lub jeszcze bardziej poważnych portalach internetowych.

2 komentarze:

  1. Panie Jakubie, między telefonami od Marvela i DC Comiks proszę konstruktywnie konstruować Konstrukt. Czekam niecierpliwie na ciag dalszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki:). Dlatego właśnie odrzucam wszystkie telefony;))) i ciężko pracuję.

    OdpowiedzUsuń